5.11.2022 k článku „002-Zaujatý report ze zastupitelstva“ přibyl velmi zajímavý komentář, který si jednak můžete prohlédnout přímo u článku, ale pro zjednodušení jej zde ocituji:
V první řadě jsem za tento komentář velmi rád a děkuji za něj. A to nejen z důvodů celkem zřejmých. Že vidím, že mé články někoho dokážou oslovit natolik, že věnuje celkem nemálo času odpovědi. Nejen proto, že je odpověď ve své kultivovanosti pozitivní. Ale hlavně proto, co si sám až tak dalece neuvědomuji, resp. doposud neuvědomoval – jak velmi neuralgickým bodem je část cesty Travčice – Nučničky v místě kolem jezírka, tj. tam kde přetíná pozemek Matěje Řepy.
Ale na začátek krátce k podružným dotazům v úvodu:
A teď se dostáváme k tomu nejzajímavějšímu. Stezka Travčice – Nučničky. Myslel jsem si, že nejjednodušší úkol, který jsme si stanovili je, abychom během těchto 4 let spojili vesnice bezpečnou a hezkou pěší cestou.
Chvíli na to jsem dostal ťafku, dnes již slavný bod č. 5 zastupitelstva z 31.10.2022.
Samotná stezka se stává symbolem všech křivd, příkoří. Úplná alegorie nenávisti, kterou jedna vesnice častuje druhou.
A při trošku hlubším ponoření do problému se ukazuje, že problém můžeme posunout (resp. čas nám jej posune) někam jinam a kdyby jsme byli (jako zastupitelé) jen trochu moudří, tak využijeme nabízené příležitosti a zabijeme (nejen) dvě mouchy jednou ranou.
Ale k věci:
Jak je vidět, tak sice se snažíme řešit jeden konkrétní problém a on nám v souvislostech přerůstá do problému druhého. A ono je to tak asi vždy – právě proto dávám až přehnaný důraz na správné řešení územního plánu, které je vlastně základem dobrého řešení všech následujících problémů obou obcí.
Bohužel tady narážím na naprosté nepochopení. Namísto shodné (nebo spíše – alespoň proboha nějaké) vize budoucnosti všech nás, co tady žijeme, kterou obhájíme vůči státu (moje představa řešení územního plánu) stojí realita, kde starosta, jako hobby-urbanista, co se všech zeptal co chtějí na zahradě, rezignuje z neznalosti před každým úřadem, co si vymyslí nějaké objektivní příčiny…
Tak nějak chápu starého Klimta, že sebral děcka a odjel do Vídně.
Děkuji za reakci na můj komentář.
S tím jezerem jste velký vizionář, tak daleko asi vidí málo z nás, ale k zamyšlení to je. Jinak ani žlutá cesta nijak neřeší křížení se silnicí do pískovny a na skládku, možná je to na asfaltové části, ale obdobně, např. nějakými panely, které by uživatel (tím nemyslím obec) na místo instalovat a čistil, se to dá řešit i při červené variantě. Jinak žlutá varianta je delší o cca 200 metrů (pokud jsem dobře měřil na mapách) a ne 85 metrů jak jste psal posledně.
The Real Person!
Author Martin Tomáš acts as a real person and passed all tests against spambots. Anti-Spam by CleanTalk.
Zdravím Vás,
rozdíl 85 m byly mezi červenou a zelenou variantou, tedy těmi, o kterých se zastupitelé hádali. Oranžová varianta vznikla až jako reakce na Váš komentář.
Ale to je přesně ono – Nučničky mají jezero, Travčice kravín a Severofrukt, velké plochy, které se v nejbližší době budou měnit a nikdo neví jak, natož aby na to vesnice byly připravené.
Zelenou barvu jsem bral jako stávající stav, o čem jste se bavili na zastupitelstvu nevím a nikde jsem to ani nenašel (myslím tím variantu cesty), jen jste se zmiňoval o výměně pozemků s panem Řepou, které jsou i ve žluté variantě. Severofrukt a jezero je soukromých vlastníků. Kravín je snad celý nebo alespoň částečně obce. Tam vůbec netuším, co s tím obec plánuje, když už jej získala snad i za rozumnou cenu. Jaké budou náklady do budoucna, nedovedu vůbec odhadnout. Máte nějaký nápad na využití?
Za problémovou mapu chválím, přijde mi to jako pěkný počin, na kterém je přehledně a jasně vidět, kde je nějaký problém či nápad. Muselo to dát dost práce.
Projel jsem si Vaše návrhy a nedá mi to, je neokomentovat
– vojenské záchodky v lese (možná ani ty u Louže) nestojí na obecním pozemku a předpokládám, že ani ta stavba není obecní. Myslím, že demolice a revitalizace je na vlastníkovi, kterého by k tomu bylo vhodné „postrčit“, což asi může udělat každý. Osobně tedy nevidím důvod, proč to začleňovat do obecního rozpočtu. Možná do pracovní náplně starosty či úřednice.
– Revitalizace nábřeží – opět Vámi navrhovaný prostor k revitalizaci není obecní, a tak asi není na obci, aby prostor upravovala a následně udržovala. Opět by možná šlo postrčit vlastníka, povodí Labe, k nějaké úpravě, o pravidelné údržbě pochybuji.
– Klub důchodců – přesnou situaci v Nučničkách neznám, předpokládám, že prostor pro scházení občanů tam žádný není. Dle wiki mají Nučničky 83 obyvatel, kolik z toho je důchodců a kolik z těchto důchodců se chce scházet v obecním zařízení a jak často? Když už něco budovat, tak ne jako klub pro pár lidí, ale pro všechny. Kdo se o to bude starat, udržovat tam pořádek? V dnešní době mi přijde, že se všichni schází online nebo v hospodě. Co ke scházení důchodců využít „kůlnu“ na přívoze?
– Převod pozemku do majetku obce – v tomto případě, je podle mě potřeba předem přemýšlet, jak pozemky využít, i když jsou za symbolickou cenu. Viz kravín, máme ho a co s ním teď a kolik to bude stát.
– A2302c – k čemu by obec pozemek využívala? Myslím, že sekání trávy je i bez toho dost. Kdo pozemek v současné době využívá a kdo se o něj stará? Ještě by mi to dávalo smysl, kdyby sousední pozemky směrem k přívozu vlastnila obec a byla nějaká vize využití.
– A2303, A 2303a – proč na obec převádět komunikaci v podstatě za obcí a pak se o ni starat a udržovat ji, kdo ji využívá a za jakým účelem? Zpevnit a využít jako cyklostezku od Počápel k přívozu a tím se vyhnout hlavní silnici – chce obec nést podobné náklady, nebo raději investovat jinde?
The Real Person!
Author Martin Tomáš acts as a real person and passed all tests against spambots. Anti-Spam by CleanTalk.
Díky za všechny uvedené dotazy – zhusta kopírují diskuze, které tady v Nučničkách vedeme a zatím jsme je nedokázal zpracovat do smysluplného textu, tak rád využiji příležitost, která se tady nabízí – opět tedy, s dovolením, využiju Váš komentář jako podklad pro páteční článek.
Když budete zpracovávat článek, rozepište se také trochu o rozpočtu. Z Vaší mapy jsem spočítal, že na údržbu Vašich návrhů je třeba 2.550.000 Kč a na investice 1.150.000 Kč. Netuším jaký je příjem obce a kolik stojí provoz obce. Je vůbec reálné vše Vámi navrhované realizovat? V Travčicích bude také třeba něco udržovat, ač to asi (třeba je, jen veřejnost to neviděla) není tak přehledně zpracováno.
Co vím, tak obec (dvě vesnice pod jedním OÚ) s 1200 obyvateli má příjem cca 22 mil. Kč, Travčice mají cca 600 obyvatel a to včetně Nučniček.
Ještě k pouličnímu osvětlení a ne jen k Vámi navrhovanému, ale obecně – co řešit dobu svícení pouličního osvětlení – nešlo by od 23 hodin do cca 5 hodin rozsvěcet jen některé lampy, třeba každou druhou? Např. u přívozu navrhovaná lampa asi nemusí svítit lampa celou noc. Nevím jak je to technicky řešené, je to jen nápad, ušetří se za energii a nebude tolik světelného smogu. Samotná stínidla u stávajícího osvětlení také nic moc, docela to svítí do oken i v podkroví.
Zdravím ostatní čtenáře a zapojte se také do diskuse, ať se naše obce pohnou správným směrem, víc lidí víc vidí a má více pohledů na řešení.